SEZÓNA 2023 ZAHÁJENA – objednávejte rozchodníkové koberce | Náš YouTube:

Pergola se zelenou střechou se dá zvládnout i svépomocí

Zelená střecha na pergole, altánu, přístřešku na auto, … přímo vybízí k realizaci svépomocí. Zvlášť pokud jste zručný kutil. Jak na to, aby vám výsledek dělal dlouhá léta jenom radost? Článek prozradí.
Pergola se zelenou střechou

Běžně vás nabádáme, abyste návrh a realizaci zelené střechy na svém domě řešili s odbornou firmu. Obzvlášť, pokud se jedná o šikmou zelenou střechu, která je konstrukčně mnohem náročnější. Jste-li však zručným kutilem a chcete si třeba na pergole, altánu, garáži nebo například krytém stání zrealizovat zelenou střechu sami, nebude to pro vás určitě žádný velký problém. Celý projekt chce jen dobře naplánovat a klidně si nechat poradit od firem, které zelené střechy běžně realizují. Mnohé z nich vám rády poradí… 

Pojďme se tedy společně podívat na to, jak zvládnout zelenou střechu na pergole svépomocí tak, aby výsledek stál jednoznačně za to. Postup můžete aplikovat i na altán, kryté stání atp. 

Pergola se zelenou střechou, bod 1.: Únosnost střechy

Pergoly jsou lehčí typy staveb s často velmi omezenou nosností. Nikoho tak asi nepřekvapí, že je potřeba znát informaci, jakou hmotnost zvládne vaše pergola unést, tedy tzv. únosnost střechy (u garáží a jiných staveb i únosnost tepelné izolace, kdy pěnový polystyren zvládne obecně mnohem větší zatížení než minerální vata). Pokud tuto informaci nemáte, oslovte statika. 

U samotných realizací, i s ohledem na únosnost střechy, pak silně převažuje tzv. extenzivní zelená střecha, která potřebuje oproti intenzivní zelené střeše poměrně malou vrstvu substrátu = podle standardů vypracovaných SZÚZ (Svaz zakládání a údržby zeleně) 5 až 10 cm střešního substrátu, kdy konkrétní množství je nutné přizpůsobit podmínkám střechy, tzn. lokalitě, sklonu a orientaci. Velkou výhodou extenzivní zelené střechy je i to, že nevyžaduje téměř žádnou zvláštní péči. Hodí se tak díky své nižší hmotnosti i pro rekonstrukce domů a dřevostavby. 

Pokud vás zajímají detailněji rozdíly mezi intenzivní a extenzivní zelenou střechou, tak tento článek Intenzivní vs. extenzivní zelená střecha vám určitě prozradí mnohé.

Pergola se zelenou střechou, bod 2.: Odvodnění zelené střechy

Hospodaření s vodou je zcela zásadním úkolem projektu zelené střechy. A je jedno, jestli se jedná o zelenou střechu na pergole, rodinném domě nebo paneláku. Pokud totiž bude vaše střecha zadržovat vodu příliš dlouho, rostlinám se nebude dařit a navíc tím zbytečně přetěžujete konstrukci. Naopak, pokud voda odteče příliš rychle, rostliny budou vadnout a následné i umírat. Vy potřebujete zajistit, aby voda na střeše nějakou dobu zůstala = měla čas se vsáknout a zároveň měla možnost odejít funkční odvodňovací vrstvou. 

Porovnání vydatnosti zálivky rozchodníkových koberců

Pro vás jsou tedy zásadní tyto dvě informace, které získáte např. od místní vodárny:

  • dlouhodobý roční srážkový úhrn na místě stavby pergoly 
  • výskyt přívalových dešťů 

Obecně pak platí to, že čím větší máte sklon zelené střechy, tím menší práci máte s řešením, jak střechu odvodnit. Naopak ale musíte zajistit, aby voda na střeše setrvala co nejdéle = správné navržení a instalace drenážních zpomalovačů. 

Více o problematice odvodnění zelené střechy se dozvíte v tomto článku: Odvodnění zelené střechy je veledůležitou součástí její skladby.

Pergola se zelenou střechou, bod 3.: Skladba zelené střechy

Ukázka skladby zelené střechy na pergole, která vám bude zaručeně dobře fungovat:

  1. Hydroizolace proti průniku vody do střechy pergoly – fólie oddělující konstrukci střešního pláště, který musí splňovat statické parametry, od vegetačního souvrství. Hydroizolační fólie musí být s tzv. FLL atestem – ten zaručuje, že nebude degradována ozeleněním a bude sloužit po dostatečně dlouhou dobu. Pokud není hydroizolace střechy sama o sobě odolná proti prorůstání kořenů (protože se se zelenou střechou původně nepočítalo), pak se na ni ještě přímo pokládá kořenovzdorná fólie. 
  2. Ochranná textilie chrání hydroizolaci – netkaná geotextilie (300 g/m2) je základní ochranou hydroizolace proti fyzickému poškození např. při manipulaci se stavebním materiálem během realizace nebo od kamínků při zátěži. Zároveň tato separační geotextilie od sebe izoluje vrstvy s různými fyzikálně-chemickými vlastnostmi tak, aby se neovlivňovaly. U šikmých střech (nad 10°) tato vrstva není nutná, každopádně je nutné řešit drenážní zpomalovače, které zabraňují příliš rychlému odtékání vody.
  3. Kačírkový obsyp – ten chrání souvrství (hlavně když je suché a lehké) před erozí větrem, zároveň chrání vaší fasádu proti špinění od substrátu během deště a tvoří zónu bez vegetace kolem prostupů potrubí, vtoků atd. V poslední řadě kačírkový obsyp chrání před zarůstáním vegetace do odvodňovacích prvků, pod oplechování apod.
  4. Nopová fólie je zásobárnou vody pro rostliny, která zároveň zabraňuje přemokření – tzv. „nopovka” je tedy hydroakumulační a drenážní vrstvou. Zadržuje srážkovou vodu a přebytečnou dešťovku odvádí perforacemi ke vpusti a pryč ze střechy. Nopová fólie se pokládá vždy prolisovanými nopy (kalíšky) dolů a jednotlivé pásy se musí překrývat o dvě řady nopů. Velikostí nopu (kalíšku) pak ovlivňujete jak kapacitu retence, tak drenáže pro různá stanoviště a sklony střech. No a důležitá také je, jako u všeho ostatního, KVALITA. Na trhu je totiž hodně druhů nopových fólií, kdy ty nejlevnější bývají často problémem. Dobrá nopovka nemá perforaci nahoře, ale v prolisu, aby se neucpala. Je také dostatečně pevná, že unese váhu člověka – není to taková ta „nopka” z bonboniéry, co jen zachrastí a zboří se…
  5. Filtrační geotextilie (od 200 g/m2 a více) – tato fólie zabraňuje odplavování substrátu ke vpusti a zanesení hydroakumulační vrstvy.
  6. Střešní substrát poskytující vhodné podmínky pro zakořenění a růst vegetace – podle standardů vypracovaných SZÚZ vystačí 5 až 10 cm střešního substrátu. Množství je ale nutné přizpůsobit podmínkám střechy – lokalitě, sklonu a orientaci. Rozhodně ale nepoužívejte zeminu ze zahrady, ornici  atd. Více informací vám předá tento článek: Substrát pro extenzivní střechy na zahradě nehledejte.
  7. Vegetační vrstva – na pokrytí extenzivní střechy použijte suchomilné rostliny, jako jsou např. rozchodníky. A to buď v podobě řízků, sadbovačů nebo úplně ideálně koberců s rozchodníky.
Setí rozchodníků

Pokud vás zajímají další časté otázky ohledně zelených střech, mrkněte na stránku Časté dotazy, kde na spoustu z nich odpovídáme. 

Řízky, sadbovače a rozchodníkové koberce pro vaši zelenou střechu

Jsme rodinnou firmou z Moravy. Na vlastní plantáži pěstujeme 100% české rozchodníkové koberce PRAKTIK bez přihnojování a plošných chemických postřiků, které jsou adaptované na stálé slunce a pouhé 2 cm substrátu. Zároveň máme v nabídce koberce standardní evropské kvality (STANDARD) a VIP koberce té nejvyšší kvality (EXCELENT). Rozdíly a výhody jednotlivých koberců.

Ať už jste tedy soukromá osoba, která potřebuje rozchodníkový koberec na vlastní střechu (pro samotnou pokládku rozchodníkových koberců doporučíme kvalitní firmy, se kterými spolupracujeme), nebo jste živnostníkem/firmou realizující zelené střechy, pomůžeme vám vybrat rozchodníkové koberce přesně pro váš projekt.

Picture of David Podhorský
David Podhorský

Váš dodavatel kvalitních rozchodníků. Pravá ruka projektantů a realizátorů nejen zelených střech.

Nezávazný objednávkový formulář

david podhorsky telefon

Majitel David Podhorský.
Nechcete vyplňovat formulář?
Volejte 775 556 661

Co se stane po odeslání formuláře?
V nejbližším pracovním dni Vám odpovím.

David Podhorský