Váháte mezi tím, jestli na svou střechu položit rozchodníkový koberec, nebo raději dát přednost fotovoltaice? Tak teď vám prozradíme ideální řešení. Spojením střechy pokryté vegetací a zároveň fotovoltaickými panely získáte synergii, která je prospěšná pro životní prostředí a ekonomicky zajímavá pro vás.
Biosolární střecha – příroda a technologie v souladu
Výhod zelených střech je ohromné množství. Od snížení výdajů za energie, přes zlepšení mikroklimatu, efektivní zadržení dešťové vody, podporu biodiverzity až po např. prodloužení životnosti střešního pláště. Veškeré benefity zelených střech jsme sepsali v tomto článku: Vegetační střecha je trend, který má opravdový smysl.
Díky fotovoltaice získáte energetickou soběstačnost, protože nebudete zcela závislí na dodávkách elektřiny ze sítě. S vlastní vyrobenou elektřinou ušetříte opět další peníze za energii, snížíte ekologické zatížení přírody a přebytky můžete buď akumulovat do ohřevu vody, nebo ukládat do baterií, abyste mohli vyrobenou energii využít i mimo denní dobu.
Teď už se ale pojďme podívat na přidané hodnoty biosolární střechy, tedy kombinaci zelené střechy s fotovoltaikou.
Plovoucí stín ochlazuje zeleň a podporuje diverzitu střechy
Stín vytvořený solárními panely nabízí ochranu proti nadměrnému vysušování substrátu, vytváří příjemné prostředí pro růst i květ různorodých rostlin a zároveň tím podporuje biodiverzitu – širší druhová pestrost rostlin přitahuje různé druhy motýlů, včel, brouků nebo ptáků.
Vegetační střechy zvyšují účinnost fotovoltaických panelů
Biosolární střechy přináší výhody také pro fungování samotných solárních panelů. Vysoká teplota na klasických střechách totiž snižuje účinnost fotovoltaických modulů a také jejich životnost. Naopak výpar z vegetace (např. z rozchodníkových koberců) na zelené střeše ochlazuje spodní část panelů na teplotu ideální pro výrobu solární energie (okolo 25 °C) a tím zvyšuje jejich efektivitu = to vede k vyšší produkci elektřiny až o 15 %. A symbióza funguje výborně i naopak, kdy stín z panelů zase snižuje výpar z vegetace, defakto prodlužuje efekt zelené střechy, a o to déle pak zelená střecha ochlazuje fotovoltaické panely.
Pozor! Solární systém na ohřev vody v kombinaci se zelenou střechou žádné benefity nepřináší.
Biosolární střecha chrání hydroizolaci střechy
V případě biosolárních střech se konstrukce panelů nekotví přímo do střechy, díky čemuž nenarušuje hydroizolační vrstvy. Konstrukce pro fotovoltaiku se pouze položí na hydroizolaci a celé vegetační souvrství zelené střechy poslouží jako zátěž.
S dotací ušetříte nemalé peníze za realizaci
Poslední VELKOU výhodou tohoto tandemu je, že na jeho realizaci můžete výrazně ušetřit, a to díky dotaci Nová zelená úsporám. Co se týče zelených střech, tak u rodinných domů můžete dosáhnout částky až 100 000 Kč, u bytových domů až 300 000 Kč. U fotovoltaiky je podle výkonu „domácí elektrárny” limit až 200 000 Kč u rodinných domů.
Na co nesmíte zapomenout při realizaci biosolárních střech
Při návrhu biosolárních střech je ale třeba dbát na koordinaci projektantů zelené střechy a fotovoltaické elektrárny. Návrh i instalace musí být provedené tak, aby se oba systémy vzájemně podporovaly:
- únosnost střechy musí být vždy konzultována se statikem (váha zelené střechy + fotovoltaických panelů)
- musíte počítat s vyšší výškou substrátu, protože ten musí zatížit fotovoltaické panely i v suchém stavu
- fotovoltaické panely musí být umístěné přibližně 30 centimetrů nad substrátem, aby poskytovaly dostatečný prostor pro volný růst rostlin a zároveň, aby rostliny neblokovaly příjem světla pro panely
- fotovoltaické panely nesmí být rozmístěné příliš blízko u sebe, aby na střeše vyrostly správné druhy rostlin a vy jste měli prostor na správnou údržbu – např. odstraňování náletových rostlin nebo čištění povrchu panelů od pylu
Dodáme kvalitní rozchodníkové koberce a doporučíme firmy pro realizaci
Jsme rodinnou firmou z Moravy. Pěstujeme 100% české rozchodníkové koberce bez přihnojování a plošných chemických postřiků, které jsou adaptované na stálé slunce a pouhé 2 cm substrátu. Ať už jste tedy soukromá osoba, která potřebuje rozchodníkový koberec na vlastní střechu, nebo jste živnostníkem/firmou realizující zelené střechy, pomůžeme vám vybrat rozchodníkové koberce přesně pro váš projekt. Pro návrh a samotnou realizaci vám doporučíme kvalitní firmy, se kterými spolupracujeme.