Zelené střechy jsou smysluplným trendem a jde to vidět i na zájmu o dotace, které jsou pod záštitou programu Nová zelená úsporám. Zelené, nebo taky vegetační střechy totiž snižují výdaje za topení, klimatizaci a stočné (čeká se na úpravu vyhlášky), snižují venkovní hlučnost, efektivně zadržují dešťovou vodu, podporují biodiverzitu, zamezují vzniku tepelných ostrovů,… no je toho opravdu spoustu. Výčet všech benefitů najdete v článku: Vegetační střecha je módní trend, který má opravdový smysl.
Teď už se ale pojďme zaměřit na samotný dotační program Nová zelená úsporám od Ministerstva životního prostředí.
Dotační program Nová zelená úsporám 2021- 2030
Od 12. října 2021 můžete podávat žádosti v rámci nového dotačního programu, který je zaměřený na úspory energií v rodinných a bytových domech, a přímo navazuje na jeho předchozí verzi. Nové podmínky programu platí devět let, tedy do roku 2030.
Těmi největšími změnami jsou:
- širší nabídka dotací
- výhodnější podmínky k jednotlivým dotačním programům
- zjednodušení administrativy spojené s vyřízením žádostí
Žádat můžete např. o dotaci na zateplení, nový kotel, kamna a tepelné čerpadlo, na novostavbu, na dešťovku, fotovoltaické systémy, stínící techniku, rekuperaci a také na zelenou střechu.
Dotační program na zelenou střechu
Konkrétně pro zelené střechy znamená nová podoba dotačního programu zásadní změnu. Je totiž vypsán samostatný dotační titul na zelené střechy, takže už nemusíte v případě rekonstrukce spojovat dotaci na zelenou střechu se zateplením objektu a u novostaveb splněním určité energetické náročnosti stavby.
O dotaci na zelenou střechu (extenzivní, polointenzivní nebo intenzivní) můžete žádat, ať už stavíte nový rodinný/bytový dům, nebo rekonstruujete svůj současný. Zároveň také můžete čerpat dotaci na doplňkové stavby na pozemku – např. na garáž, kryté parkovací stání, pergolu, altán atd.
Částky, které můžete díky dotaci NZÚ získat
Výše dotace se pohybuje v rozmezí 700 až 1 000 Kč/m2, a to v závislosti na typu zelené střechy (extenzivní/intenzivní) a sklonu střechy (plochá/šikmá).
- částka u extenzivní střechy se sklonem < 12° je 700 Kč/m2
- částka u extenzivní střechy se sklonem ≥ 12° je 800 Kč/m2
- částka u intenzivní střechy se sklonem < 12° je 900 Kč/m2
- částka u intenzivní střechy se sklonem ≥ 12° je 1 000 Kč/m2
U rodinných domů můžete můžete dosáhnout maximálně na částku 100 000 Kč, přičemž dotace nesmí být vyšší jak 60 % nákladů na realizaci zelené střechy. U bytových domů je limit 300 000 Kč, kdy získaná dotace může pokrýt maximálně 50 % nákladů na realizaci.
Navíc můžete získat bonus ve výši 10 000 Kč u rodinného domu a 20 000 Kč u bytového domu, pokud využijete kombinaci dvou a více opatření. Např. zelená střecha + fotovoltaické panely + opatření na hospodaření s dešťovou vodou + stínící technika. Stejně tak dostanete bonus 10 % ve chvíli, kdy budete realizovat zelenou střechu v Karlovarském, Moravskoslezském a Ústeckém kraji.
Co musíte jako žadatel o dotaci NZÚ splnit
Zelená střecha a její skladba musí být navržena podle Standardů pro navrhování, provádění a údržbu. Zároveň musí splňovat maximální odtokový součinitel C. Ten udává množství dešťové vody, které zelená střecha zadrží vs. kolik jí ze střechy odteče. A na závěr, vy jako žadatel o dotaci zodpovídáte za následnou péči a údržbu po celou dobu životnosti zelené střechy, přičemž k pravidelné závlaze musíte používat pouze zdroj vody mimo veřejný vodovodní řád.
Pro realizaci zelené střechy, včetně získání dotace, doporučíme kvalitní firmy
Jsme rodinnou firmou z Moravy, kde pěstujeme 100% české rozchodníkové koberce bez přihnojování a plošných chemických postřiků.
Ať už jste tedy soukromá osoba, která potřebuje rozchodníkový koberec na vlastní střechu (pro samotnou pokládku rozchodníkových koberců doporučíme kvalitní firmy, se kterými spolupracujeme), nebo jste živnostníkem/firmou realizující zelené střechy, pomůžeme vám vybrat rozchodníkové koberce přesně pro váš projekt.