SEZÓNA 2023 ZAHÁJENA – objednávejte rozchodníkové koberce | Náš YouTube:

Intenzivní vs. extenzivní zelená střecha. Kterou si vybrat?

Jaký je rozdíl mezi intenzivní a extenzivní zelenou střechou? Tak na tohle vám se vším všudy odpoví následující článek.
intenzivni vs. extenzivni zelena strecha

Zelené střechy se rozdělují podle různých hledisek, na základě kterých mohou mít mnoho podob. Která hlediska to jsou? Konkrétně tato:

  • druh vegetace na zelené střeše – extenzivní, polointenzivní a intenzivní
  • přístupnost na zelenou střechu – nepochozí, pochozí a pobytové
  • převážející funkce zelené střechy – retenční, podporující biodiverzitu, pěstební a kombinované s fotovoltaikou
  • skladba vegetačního souvrství zelené střechy – jednovrstvé a dvouvrstvé
  • sklon zelených střech – ploché, šikmé a strmé
  • poloha a prostorová vazba na okolní rostlý terén – v úrovni s parterem, v dotyku s parterem a bez dotyku s parterem 

V tomto článku se zaměříme čistě na první bod, a to na rozdělení zelených střech podle druhu vegetace = chcete mít zelenou střechu, která je čistě pastvou pro oči nebo si z ní uděláte rovnou zahradu s posezením a grilem?

Do toho, jak si necháte střechu zazelenit, vstupuje ale hned několik faktorů. Kromě jejího využívání jde o údržbu, nosnost střešní konstrukce a také o náklady. Nejoblíbenější variantou je každopádně extenzivní střecha, kterou si můžete představit jako barevně a tvarově rozmanitý „trávník”. Důvod této obliby je jednoduchý – nižší pořizovací náklady a téměř nulová údržba.

rozchodniky na extenzivni strese
Nejoblíbenější variantou je extenzivní střecha z rozchodníků

A jaké všechny benefity přináší vegetační střechy obecně? TIP K PŘEČTENÍ: Vegetační střecha je trend, který má opravdový smysl

Extenzivní zelená střecha je v ČR volbou číslo 1

Extenzivní střechu většinou tvoří nízké suchomilné rostliny a pouhých 6 až 15 centimetrů střešního substrátu, ve kterém se díky jeho malé vrstvě obtížně ujímá náletový plevel. S tím souvisí nižší zatížení střechy a také fakt, že extenzivní zelená střecha je ideální variantou pro většinu domů. Ale i tak se rozhodně ujistěte skrze odborný posudek statika, že vaše střecha toto zatížení zvládne.

Co se týče vegetace, je nutné vybírat odolné rostliny, které vyžadují minimální péči a bez újmy přečkají i dlouhé období horka a sucha. Tyto požadavky nejlépe splňují rozchodníky – rostliny v tlustých listech zadržují vodu, díky čemuž jsou schopné přečkat i ty nejnáročnější klimatické podmínky (i mráz od -40 °C). Vše o těchto „zelených velbloudech” najdete v tomto článku: Rozchodník (Sedum) – VŠE O NĚM – kraluje nejen extenzivním střechám. Dalšími variantami jsou mechy, trávy, byliny, případně jiné sukulenty než jsou rozchodníky. 

Extenzivní zelená střecha tak suma sumárum vyžaduje téměř nulovou údržbu – je nutná pouze pořádná zálivka po pokládce a pak jen v období opravdu, ale opravdu dlouhého sucha a horka. Extenzivní střecha plní čistě okrasný, případně izolační účel (není stavěna pro pohyb lidí) a je nejméně náročná na stavební konstrukcí = jde tedy o nejlevnější typ zelené střechy. Zároveň na ni můžete získat státní dotaci, která je pod záštitou programu Nová zelená úsporám.

POZOR! Na střechu nestačí jen nasypat substrát s rozchodníky. Takto jednoduché to není. Jak to má správně vypadat, tak o tom je přesně tento článek: Skladba zelené střechy – jen rozchodníkový koberec nestačí.   

Extenzivní zelená střecha V KOSTCE 

  • tloušťka (mocnost) vegetačního souvrství je zpravidla 60 až 150 mm
  • extenzivní střecha má minimální požadavky na péči a zálivku
  • vegetace extenzivní střechy se vyznačuje maximální mírou regulace a regenerace bez zásahu člověka
  • výběr druhů vegetace je nutné přizpůsobit podmínkám konkrétní střechy 
  • doporučená vegetace: ideální jsou rozchodníky (a jiné sukulenty), mechy, suchomilné trávy a byliny
  • využití extenzivních střech: pohledové, nepochozí (případně lze pochozí plochy vytvořit z dlažby, roštů, štěrku, kamenů apod.)
  • extenzivní střecha je díky jednoduché skladbě nejlevnější variantou zelené střechy
  • na extenzivní zelenou střechu můžete získat státní dotaci

Intenzivní zelená střecha jako alternativní zahrada

Zatímco skladba zelené střechy je jednoduchá, intenzivní střecha je pravým opakem. Její vegetace může být velmi bohatá díky silné vrstvě substrátu (od 30 cm až po metr a více). Umístit tak na ni můžete od trávníku a trvalek až po keře a stromy. Intenzivní zelená střecha může fungovat jako plnohodnotná zahrada, kterou zdobí lavičky, jezírko a další okrasné prvky. Počítat ale musíte s pravidelnou péčí jako tomu bývá u jakékoliv jiné zahrady v běžném terénu – takže závlaha, přihnojování, kultivace, odstranění plevele, pravidelné sečení trávníku atd.

Předností intenzivní střech s bohatou vegetací je tak kromě estetické funkce i vysoká retenční schopnost. Počítat však musíte s velkou hmotností střechy, a to obzvlášť ve vodou nasyceném stavu = není tak pro každý dům. 

Intenzivní zelená střecha V KOSTCE 

  • tloušťka (mocnost) vegetačního souvrství je zpravidla nad 300 mm
  • intenzivní zelená střecha má nároky na péči cca. jako běžná okrasná zahrada
  • u intenzivní střechy je nutný samostatný zavlažovací systém a protikořenové separační geotextilie, které zamezují prorůstání kořenů do střešního pláště
  • podmínky stanoviště musíte přizpůsobit požadavkům rostlin
  • celkovou koncepci a výběr rostlin doporučujeme řešit se zahradním architektem
  • intenzivní střechy můžete kombinovat se zpevněnými plochami a mobiliářem
  • doporučená vegetace: trávník, trvalky, keře, stromy, případně i užitkové rostliny
  • využití intenzivních střech: pochozí a pobytové plochy a střešní zahrady
  • intenzivní střecha má vysokou retenční schopnost, ale zároveň vysokou náročnost na provedení
intenzivni zelena stecha
Intenzivní zelená střecha

Existuje ještě třetí varianta – polointenzivní zelená střecha

Jak už vyplývá z názvu, polointenzivní zelené střechy (také nazývané jednoduché intenzivní) jsou kompromisem mezi extenzivními a intenzivními střechami. V praxi to znamená, že můžete využít vegetaci pro extenzivní zelené střechy (např. rozchodníky) a zároveň další rostlinné druhy jako trávy, trvalky a dřeviny, které mají vyšší nároky na skladbu vegetačního souvrství, zásobování vodou a živinami. Často se také používají květináče s keři a stromy. 

Údržba polointenzivní zelené střechy je tak stále méně náročná než u intenzivní zeleně, musíte však počítat s určitou pravidelností (hnojení, sekání trávy, odstraňování suché vegetace) a také se závlahou v sušších obdobích roku.

Polointenzivní zelená střecha V KOSTCE

  • polointenzivní střecha je přechodný typ zelené střechy, který umožňuje vytvoření modelací, lučních porostů a zajímavých variant 
  • tloušťka (mocnost) vegetačního souvrství je zpravidla 150 až 350 mm
  • polointenzivní zelené střechy mají vyšší nároky na péči a je nutná zálivka v suchých obdobích
  • u polointenzivní střechy je potřeba výběr druhů přizpůsobit podmínkám stanoviště
  • doporučená vyšší vegetace: rozchodníky, trávy, byliny, některé odolné trvalky a dřeviny, květináče s keři a stromy
  • využití polointenzivních střech: pohledové, nepochozí střechy (přípdně lze pochozí plochy vytvořit z dlažby, roštů, štěrku, kamenů apod.)
Rozchodníky na rozchodníkových kobercích z Moravy 

Jsme rodinnou firmou z Moravy. Na vlastní plantáži pěstujeme 100% české rozchodníkové koberce PRAKTIK bez přihnojování a plošných chemických postřiků, které jsou adaptované na stálé slunce a pouhé 2 cm substrátu. Zároveň máme v nabídce koberce standardní evropské kvality (STANDARD) a VIP koberce té nejvyšší kvality (EXCELENT). Rozdíly a výhody jednotlivých koberců najdete na této stránce našeho webu.

Ať už jste tedy soukromá osoba, která potřebuje rozchodníkový koberec na vlastní střechu (pro samotnou pokládku rozchodníkových koberců doporučíme kvalitní firmy, se kterými spolupracujeme), nebo jste živnostníkem/firmou realizující zelené střechy, pomůžeme vám vybrat rozchodníkové koberce přesně pro váš projekt.

David Podhorský
David Podhorský

Váš dodavatel kvalitních rozchodníků. Pravá ruka projektantů a realizátorů nejen zelených střech.

Nezávazný objednávkový formulář

david podhorsky telefon

Majitel David Podhorský.
Nechcete vyplňovat formulář?
Volejte 775 556 661

Co se stane po odeslání formuláře?
V nejbližším pracovním dni Vám odpovím buď já, David Podhorský, nebo moje asistentka Hanka Hellerová.