SEZÓNA 2023 ZAHÁJENA – objednávejte rozchodníkové koberce | Náš YouTube:

Bohatý koberec, chudý koberec

Sehnat kvalitní rozchodníkové koberce může být náročnější než se zdá. Proto jsem se rozhodl v tomto článku poskytnout vodítko k orientaci na našem trhu.
barvy druhy rozchodniku

Tento článek plně věnuji rozchodníkovým kobercům, konkrétně problematice s jejich pořízením. Proč zrovna tohle téma? Jeví se to přece jako jednoduchá záležitost – rozchodníkové koberce se prodávají na mnoha e-shopech a přibývá i samotných pěstitelů… Opak však může být pravdou. Respektive, abych byl přesnější, sehnat KVALITNÍ rozchodníkové koberce může být náročnější, než se zdá. Proto jsem se rozhodl tímto článkem poskytnout vodítko k orientaci na našem trhu. Jde o praktické zkušenosti z naší moravské plantáže a zároveň o zkušenosti s překoupenými koberci. 

Pojďme se tedy postupně podívat na vše, co ovlivňuje kvalitu kupovaných koberců.

1. Jednoznačně je to STÁŘÍ rozchodníkových koberců

Stáří koberce je často opomíjený faktor, a to i přes slova klasika: „Čas si nekoupíš.” Přesněji řečeno: „Koupíš, ale zaplatíš!” A zde to platí dvojnásob. Nejde jen o na první pohled zřejmý faktor, kterým je pokrytí koberce. Mnohem důležitější je prokořenění rostlin do podkladu, ale k tomu se ještě dostaneme… Dalším důležitým faktorem je stádium vývoje společenství rozchodníků = čím starší koberec je, tím více jsou rostliny prorostlé kokosovou vrstvou. O to dřívěji se kořeny dostanou do kontaktu se substrátem střechy a koberec se přichytí. Starší koberce zároveň částečně prošly ústupem převládajících druhů a jejich složení a vzhled je stálejší v porovnání s velmi mladými porosty.

Ve stáří koberců se také plně projevuje intenzivní způsob pěstování, kdy se hojně využívají schopnosti rychlé expanze druhů Sedum hispanica nebo Sedum acre. Oba druhy jsou svojí rychlostí těžko nahraditelné. Tyto druhy velmi rychle zaplní prostor, brání dalšímu rozšiřování plevelů a udržují dostatečnou vlhkost porostu. Tím usnadňují růst dalších druhů. Potud jsou pro nás pěstitele přínosem. Naneštěstí platí, že jak rychle vzejdou, tak rychle umí i odejít. Z našich zkušeností na plantáži a při porovnání produkcí jednotlivých pěstitelů vyplývá, že koberce s převahou jednoho druhu se bez dodatečné závlahy stabilizují zhruba druhým až třetím rokem v závislosti na srážkách. Směsi se Sedum hispanica jsou v tomto směru výraznější. Ostatně ne nadarmo mu někteří z pěstitelů přezdívají „Sedum hysterica, a to právě pro silné reakce na přebytek nebo nedostatek vody.

2. PESTROST SMĚSI rostlin je dalším výrazným prvkem

Často vídávám v dokumentaci požadavek na minimálně 4 až 5 druhů rozchodníků. Upřímně, takový počet najdete na každém koberci. Otázkou však je, na jak velké ploše.

V tomto mě inspirovala malá rodinná firma v Holandsku. Tam jsem prvně viděl takové koberce, jaké jednou chci mít na své vlastní střeše. Směs složená nejen ze Sedum album, ale také z několika variet Sedum reflexum, Sedum spurium, Sedum kamtschaticum a samozřejmě i těch běžných druhů obsažených v každé standardní směsi. Prostě láska na první pohled. A proč? Když máte to štěstí vidět porost v květu, tak uvidíte zhruba 8 až 12 druhů a variant rozchodníků, a to na ploše menší než než 0,5 m2

V tomto bodě se domnívám, že je pestrost pro stabilitu rostlinného společenstva na zelené střeše důležitější, než pokrytí. Je až skoro s podivem, že pestrost a složení rozchodníkových koberců zajímá v praxi více soukromé zákazníky než mnohé zahradníky.

barvy druhy rozchodniku 4
1. zleva naše produkce, 2. dovoz s převahou Sedum acre, 3. chudý dovezený koberec s převahou Sedum hispanica, 4. dovezený extra pestrý koberec

3. ČAS strávený na paletě před pokládkou

Skladování a přeprava jsou samozřejmě často zmiňované faktory. Za mne je to v rovnováze. U malých projektů na rodinné domy je to snadno zvládnutelné s rozptylem dopravy v řádu hodin. U velkých projektů je to samozřejmě více náročné, ale ruku na srdce… většina velkých projektů je více o ceně, než o kvalitě (bohužel). A to, co projde na rozlehlé střeše, by na soukromém domě prošlo jen stěží.

4. GEOGRAFICKÝ PŮVOD koberců

Při návštěvách po zahraničních pěstitelích všude vidíte závlahy a neustálé zavlažování. A to i při faktu, že například v Nizozemí je mnohdy až 2× takový úhrn srážek, než třeba na jižní Moravě. Jinými slovy, takto urychlené koberce se budou aklimatizovat jen velmi pomalu a za cenu větších výpadků. A to zejména ve své mladší fázi růstu, kdy směs působí na první pohled jako jednodruhová. 

Na naší moravské plantáži sice zálivku používáme také, nicméně ve velmi omezené míře po založení porostu v prvním roce. V roce prodeje koberce zaléváme pouze na jaře a celé léto jsou sparťansky odkázány pouze na déšť. A že ho zrovna na té naší plantáži je poskromnu.

Rozchodníkové koberce z naší moravské plantáže

Jako malá rodinná firma s rozlohou plantáže pouze 2 ha zajišťujeme rozchodníkové koberce v rozumné kvalitě, i když je naše produkce už vyprodána. Máme proto v sortimentu nejen naše koberce PRAKTIK (posekané s nižší výškou porostu pro snadnější práci), ale samozřejmě i standardní evropskou produkci a mimo jiné i rohože v nadstandardní kvalitě.

A nejenže dále zvětšujeme plochy k pěstování, ale ruku v ruce s tím se snažíme také o zvýšení pestrosti naší směsi. Věříme, že druhová pestrost, minimální závlaha, minimum cizorodé vegetace a rychlá expedice až po plném prokořenení je cestou ke kvalitním rozchodníkovým kobercům.

Picture of David Podhorský
David Podhorský

Váš dodavatel kvalitních rozchodníků. Pravá ruka projektantů a realizátorů nejen zelených střech.

Nezávazný objednávkový formulář

david podhorsky telefon

Majitel David Podhorský.
Nechcete vyplňovat formulář?
Volejte 775 556 661

Co se stane po odeslání formuláře?
V nejbližším pracovním dni Vám odpovím.

David Podhorský