Vy se ohledně rozchodníkových koberců ptáte, já odpovídám

david podhorsky paleta rozchodniky

Kolik mám při pokládce zelené střechy použít substrátu?

Podle standardů vypracovaných SZÚZ (Svaz zakládání a údržby zeleně, kterého jsem členem) se používá 5 až 10 cm speciálního střešního substrátu. Množství je ale nutné přizpůsobit podmínkám střechy = lokalitě, sklonu a orientaci. Více, nebo méně substrátu má své výhody i nevýhody. Proto je lepší toto řešit s firmou specializující se na pokládání zelených střech. Rádi vám takové firmy doporučíme.

Kdy můžu zelenou střechu založit?

Rozchodníkový koberce můžete pokládat od března do října, nebo kdykoliv při teplotách nad bodem mrazu. Nejhezčí střechy vznikají v období od dubna do září.

Jaká je celková váha zelené střechy, včetně souvrství?

Nenechte se navnadit udávanou váhou rozchodníkového koberce. Zelený koberec je jen jedna vrstva celé střechy. Celkovou váhu na 1 m² zelené střechy je potřeba počítat i se zadrženou vodou. Pro snadný výpočet můžete použít hmotnost minimálně 200 kg/m². Výsledná hmotnost se však může lišit, a proto by ji měl vypočítat statik.

Stačí rozchodníkový koberec položit na střechu a mám hotovo?

Takto jednoduché to není. Správná skladba souvrství zelené střechy je základem k tomu, aby střecha dobře sloužila desítky let. Do skladby patří ochranná a izolační vrstva, retenční vrstva, dále je nutná vodozádržná část a nakonec střešní substrát.

Proč mám rozchodníkové koberce po pokládce zalít?

Zálivka je naprosto nutný krok. Rostliny jsou po srolování koberce zašpiněné a potřebují očistit. Vydatnou zálivkou se také zvýší váha koberce, voda následně pronikne do substrátu pod kobercem a obnoví se kapilární vzlínání vody ke kořenům rostlin. Proto po pokládce zalijte zelenou střechu na maximum její kapacity.

Další zajímavé informace o zelených střechách a samotných rozchodníkových kobercích najdete na tomto webu.

Bohatý koberec, chudý koberec

Sehnat kvalitní rozchodníkové koberce může být náročnější než se zdá. Proto jsem se rozhodl v tomto článku poskytnout vodítko k orientaci na našem trhu.