Rozchodník je všestranným a nenáročným rodem sukulentních trvalek. Je mimořádně odolný za extrémně horkého a suchého počasí, ale i mrazu. Hodí se například na skalky, lemy záhonů, pro pěstování v květináčích, v různých nádobách a samozřejmě na ploché a šikmé zelené střechy. A ta pestrost! I během podzimu, kdy jsou zahrady často velmi chudé na kvetoucí rostliny, rozchodníky nabízí neuvěřitelně širokou škálu tvarů a zbarvení listů a květů.
Pojďme se na ně podívat pěkně zblízka.
CO JE TO ROZCHODNÍK? Rozchodníky jsou ze stejné „party” jako kaktusy
Rozchodníkům, latinsky Sedum, se také lidové říká „můžíčci” a jsou již zmíněným rodem sukulentních rostlin (stejně jako mnohé kaktusy), které botanici řadí do čeledi tlusticovitých (Crassulaceae). Rod Sedum zahrnuje kolem 550 druhů, které se vyskytují téměř po celém světě. Najdete tak mezi nimi druhy tropické a subtropické, tak i ty, které snesou i nejtužší mrazy. V České republice roste v přírodě 6 původních druhů, ale určitě narazíte i na druhy zplanělé, které se do přírody dostaly třeba od rekreačních chat. Jedná se o většinou trvalé, ale i jednoleté a dvouleté rostlinky.
Rozchodník je takový zelený velbloud
Sukulenty, mezi které rozchodníky patří, mají dužnatá těla nebo listy. Díky tomu přežívají bez jediné kapky zálivky a při prvním dešti nasají ohromné množství vody, kterou následně dokáží dlouhodobě zadržovat a podle potřeby rostliny postupně uvolňovat. Jsou to zkrátka takoví rostlinní velbloudi. Také jejich fotosyntéza a dýchání jsou oproti běžným rostlinám dokonale uzpůsobené životu v suchých slunných podmínkách.
A také je milovníkem slunce. Mimořádně odolným!
Rozchodníky milují přímé slunce, ale snesou i mírný polostín. Nevadí jim tak vysoké teploty, sucho a naopak ani mrazy do teploty -40 °C (pod sněhovou přikrývkou vydrží i více). A pokud si myslíte, že rozchodníky usychají, stačí jediný déšť nebo zálivka a nebudete se stačit divit. A mají ještě další „esa v rukávu” – jsou odolné vůči průmyslovým exhalacím a vyhýbají se jim choroby a škůdci. Dokonce nechutnají ani slimákům a hlemýžďům. Jediné co, tak nesnesou značné vlhko a přemokřené půdy.
Je nektarodárnou potravou pro živočichy, ptáky a hmyz
Podle druhu se květy rozchodníků objevují od časného léta do podzimu, kdy už bývá příroda na medonosnou potravu poměrně skoupá. Proto nektar z rozchodníků bývá významnou potravou pro motýly, ptáky, včely, čmeláky a různorodý hmyz.
No a téměř vůbec se o něj nemusíte starat
Rozchodníky nejsou vůbec náročné na zálivku (jen v období dlouhotrvajícího sucha a tepla) a ani na živiny. Stejně tak je nemusíte hnojit, jen v případě, že chcete bohatší kvetení. Stačí jím po skončení zimy odstranit odumřelé části květů (ve vlhkých jarních plískanicích mohou zahnívat a hniloba se pak snadno přenese i na podzemní přezimující části rostliny) a případný náletový plevel.
V případě, že máte rozchodníky na zelené střeše, tak nemusíte ani odstraňovat odumřelé části květů – stonky se díky silnějšímu větru odlomí samy a tím, že je střecha udělaná na sucho, tak plíseň nehrozí.
JAK VYPADÁ ROZCHODNÍK? Od jednoho rodu je to opravdu velkorysá nabídka
Rozchodník může být nízký i několik desítek centimetrů vysoký (některé druhy mohou mít i přes metr). Převislý, polštářovitě či kobercovitě plazivý i vzpřímený. S listy jehličkovitými, vejčitými i okrouhlými, někdy se zubatým okrajem. V barevné paletě od světle-zelené přes tmavou k modrošedé po oranžovou, červenou až karmínovou či purpurovou. Některé druhy jsou ozvláštněné žíháním, barevnými tečkami, bílým nebo červeným okrajem. Rozchodníky ale hlavně krášlí hvězdičkovité, nejčastěji pětičetné květy vyrůstající buď samostatně nebo v širokých květenstvích, a to v barvě něžně bílé, sytě žluté, oranžové, narůžovělé až karmínové nebo kropenaté.
NÍZKÉ PLAZIVÉ DRUHY ROZCHODNÍKŮ
Některé subtropické druhy rozchodníků pěstovaly naše prababičky v závěsných nádobách jako pokojové rostliny. Na zahradách v našem mírném pásmu se ale nejčastěji setkáte s plazivě polštářovitými rozchodníky, vysokými 10 až 20 cm, jako je rozchodník ostrý/prudký (Sedum acre), rozchodník šestiřadý (Sedum sexangulare), rozchodník bílý (Sedum album), rozchodník šlahounovitý (Sedum sarmentosum) či rozchodník skalní (Sedum reflexum). Z plazivých rozchodníků s plochými listy to pak je rozchodník pochybný (Sedum spurium) a rozchodník kamčatský (Sedum kamtschaticum). Více se o těchto rozchodnících určitě rozepíšu dále v článku.
VYŠŠÍ VZPŘÍMENĚJŠÍ DRUHY ROZCHODNÍKŮ
Mezi mohutnější, trsnaté, vzpřímeně rostoucí rozchodníky s velkými plochými listy, hustým květenstvím a běžnou výškou 50 až 60 cm patří např. rozchodník karpatský/zubatý (Hylotelephium argutum), rozchodník Eversův (Hylotelephium ewersii) a vyšlechtěný rozchodník nádherný (Hylotelephium spectabile), rozchodník nachový (Hylotelephium telephium) a rozchodník velký (Hylotelephium maximum). Určitě jste si všimli, že už nejde o rod Sedum, ale o samostatný rod Hylotelephium, pro který se využívá nepříliš zvučné jméno rozchodníkovec.
JAK PĚSTOVAT ROZCHODNÍK? Stačí mu fakt málo
Za předpokladu, že jsou rozchodníky vysazené na vhodných místech, nevyžadují žádné speciální pěstitelské zásahy. Rozchodníkům se nejlépe daří na plném slunci či v mírném polostínu. Půdu nejvíce ocení propustnou, písčitohlinitou nebo štěrkovitou, mírně alkalickou (ale zvládnou i mírně kyselou) s průměrným množstvím živin. Obvykle dobře snášejí i méně kvalitní půdu a větší vítr. Aby však nová rostlinka dobře zakořenila, nesmí zůstat delší dobu podmáčená, protože by jí kořeny shnily. Starší rozchodníky už občasné přemokření snesou.
Jak má vypadat substrát pro zelené střechy z rozchodníků? Na to vám odpoví tento článek: Substrát pro extenzivní střechy na zahradě nehledejte
Na dlouhodobě vlhkých místech se ale rozchodníkům nedaří. Pokud byste jim tedy dopřáli vlhkou, dobře prohnojenou půdu a stín, výsledkem by byly neduživé rozkleslé rostlinky se slabými stonky, které se vytahují za sluncem. S květy by tomu bylo obdobně – byly by drobné a málo barevné.
Na co byste neměli při výsadbě rozchodníků zapomenout
Rozchodníky můžete vysazovat během celé vegetační sezóny. Přesazují se brzy na jaře nebo na podzim po odkvětu. Místo výsadby je každopádně důležité dobře zvážit – čím déle bude rozchodník růst na jednom místě, tím více bude mít květenství. Zároveň se rozchodníky dobře cítí i ve společném záhoně se vzdušně vypadajícími trvalkami a velmi spolehlivě dosáhnete výrazného efektu, pokud zasadíte vedle sebe větší množství kusů od jedné či dvou odrůd. Vzhledem k velké druhové pestrosti můžete vysadit třeba i skupiny červeně kvetoucí vedle bíle kvetoucích. Každá rostlina by však měla mít kolem sebe dostatek místa, protože jen tak se ukáže v plné nádheře.
S JAKÝMI DALŠÍMI ROSTLINAMI SE ROZCHODNÍKY NEJVÍCE PŘÁTELÍ
Rozchodníky jsou obecně velmi dobrými partnery pro výsadbu xerofytů, tedy rostlin snášející období sucha. Vysazují se tak do společenství okrasných máků, rdesna nebo kakostů a komulí. Velmi vítanou skupinou společníků mohou být pro rozchodníky také nejrůznější druhy okrasných trav. A pěkně budou vypadat i v sousedství podzimních aster, třapatek nebo zavinutek.
Na hnojení si rozchodník moc nepotrpí. Ale jsou i výjimky
Pro bohatší kvetení můžete čas od času (co 3 až 4 roky) rozchodníky přihnojit nedusíkatým hnojivem. Případně když kvetení výrazněji poleví, bude lepší rozchodníky zmladit rozsazením – potom budou opět krásně kvést (tato věta platí pouze pro zahrady, ne pro zelené střechy, kdy jde o zapojený porost). Ale jinak hnojení není obecně potřeba. V přírodě roste většina druhů na půdách chudých na živiny, některé dokonce pouze na písčitých půdách nebo v kamenité suti či puklinách skal, kde není téměř vůbec žádný substrát. Výjimku tvoří některé bohatě kvetoucí, středně velké druhy, například rozchodník nádherný (Sedum spectabile) a jemu příbuzné, které vyžadují propustnou půdu se středně vysokým obsahem živin nebo pravidelné přihnojování v době od založení květenství do ukončení květu.
Kdy se rozchodník bez zálivky neobejde
Zálivku stačí rozchodníkům poskytnout jen občas tam, kde mají opravdu velmi omezenou možnost získat vláhu a kde mají i minimum půdy, např. ve štěrbinách suchých zídek nebo v závěsných nádobách umístěných pod střechou. A také na šikmých zelených střechách. Za lehké svlažení budou vděčné i při extrémně dlouhém období sucha = více než měsíc s teplotami kolem 30 °C a více.
Kde se rozchodníkům nejvíce daří
Rozchodníky najdou své místo v nejrůznějších typech zahrad. Vyniknou v zahradách moderních stejně dobře jako ve venkovských. Často jsou vysazovány také v parcích mezi ostatní veřejnou zeleň. Nemusí však chybět ani v atriích anebo ve větších kompozičně rozlehlejších skalkách.
Konkrétně tedy kromě skalek, zelených střech, štěrkových záhonů a cestiček najdou rozchodníky uplatnění i v suchých zídkách, v kamenných korytech a lemech, ale také v různých květináčích a nádobách, avšak za předpokladu vytvoření drenážní vrstvy na dně. Vyšší druhy (např. rozchodník nádherný) jsou báječnými solitéry. Nízké plazivé druhy mohou být naopak v suchých lokalitách výbornou alternativou trávníku, který je oproti rozchodníkům náročný na zálivku. Na střechách pro změnu vytvoří živou, mnohobarevnou střešní krytinu. A můžete nejběžnější druhy nalézt i v přírodě při okrajích cest, na skalách a osluněných stráních.
VHODNÉ ROZCHODNÍKY DO ZÁHONŮ A NÁDOB
Ze všech rozchodníků se právě sem hodí středně velké druhy. Využívají se v zahradních i v parkových výsadbách jako nenáročné záhonové květiny a jako výrazný prvek větších skalek i pro výsadbu do nádob. Mezi nejznámější rozchodníky z této skupiny patří rozchodník nádherný (Sedum spectabile), rozchodník nachový (Sedum telephium) nebo rozchodník velký (Sedum maximum) a jejich odrůdy i vzájemní kříženci. Zahradních kultivarů těchto rostlin bylo vyšlechtěno mnoho desítek a liší se velikostí, barvou květů (nejčastěji v odstínech červené a růžové, ale i v dalších barvách) i barvou listů (především v odstínech zelené, červené nebo modrošedé).
Stejně tak se do závěsných květináčů hodí i standardní menší druhy rozchodníků jako Sedum album, Sedum reflexum atd.
VHODNÉ ROZCHODNÍKY DO SKALEK A ZÍDEK
Pro osázení suchých zídek, štěrkových záhonů i skalek je vhodný rozchodník ostrý (Sedum acre) a jeho kultivary. Další podobné, drobnější, poléhavé až polštářovitě rostoucí druhy jsou například Sedum album, Sedum rupestre či Sedum reflexum.
VHODNÉ ROZCHODNÍKY NA ZELENOU STŘECHU
Rozchodníky na zelené střeše jsou biologicky aktivní vrstvou, která plní tyto funkce:
- hygienickou – snižují prašnost, zlepšují kvalitu ovzduší a snižují hluk
- mikroklimatickou – zvyšuji vlhkost vzduchu a snižují teplotní výkyvy
- estetickou
- ekologickou – nahrazují životní prostor za zastavěné pozemky pro volně žijící živočichy, ptáky a hmyz
Mezi vhodné rozchodníky na zelené střechy patří např. rozchodník bílý (Sedum album), rozchodník lydijský (Sedum lydium), rozchodník zvrhlý (Sedum spurium Album Superba), rozchodník pochybný (Sedum spurium Purpurteppich), rozchodník kamčatský (Sedum kamtschaticum), rozchodník skalní (Sedum reflexum), rozchodník květonosný (Sedum floriferum), rozchodník suchomilný (Sedum rupestre), rozchodník Immergrunchen (Sedum Hybridum Immergrunchen), rozchodník ostrý (Sedum acre) nebo třeba rozchodník šestiřadý (Sedum sexangulare).
Přesně tyto rozchodníky najdete na našich rozchodníkových kobercích, které pěstujeme na Moravě, a to bez přihnojování a plošných chemických postřiků.
MNOŽENÍ ROZCHODNÍKŮ. Jde to snadno
Rozchodníky se poměrně snadno množí a existuje několik způsobů, jak toho dosáhnout. Jedním z nich je rozdělení trsu, což se nejlépe provádí na jaře. Větší trsy rozchodníků rozdělíte na několik částí, odstraníte z nich uschlé nebo vytáhlé výhonky a zasadíte na vybrané místo. Dobře zalijete. A odlomené stonky nemusíte vyhazovat – pokud jsou zdravé, pustí po zasazení většinou brzy kořínky (viz další odstavec). Stejně tak je dobré vždy po 4 až 6 letech trsy rozdělit na několik menších a ty nově vysadit. Rostliny se tím rozmnoží a hlavně zmladí. Příliš staré trsy jsou již oslabené a špatně rostou i nakvétají.
Rozchodníky se dají také množit z řízků – 2 až 5 cm dlouhých oddenků s listy (pamatujte, že listy jsou v jejich případě proměnlivé viz Sedum floriferum vs. Sedum album), kdy nové kořínky rostou ze stonku. Ideální je, když každý oddenek částečně zapíchnete do substrátu a ten dobře zalijete. Ještě před zasazením ale doporučuji nechat alespoň jeden den řízky proschnout – lépe pak koření.
ROZCHODNÍKOVÁ LÉKÁRNA. Co rozchodník uzdravuje
V domácím léčitelství se využívá především šťáva a „gel“ (podobně jako u různých druhů aloe) z čerstvých listů rozchodníku skalního (Sedum reflexum) k hojení ran, popálenin, plísňových onemocnění a vředů. Ze sušených listů se zase připravují čaje a léky na snížení krevního tlaku (hypertenze) a kornatění tepen (ateroskleróza).
POZOR! Při vnitřním užití většího množství čerstvých listů a stonků některé rozchodníky (např. u nás běžně rozšířený Sedum Acre) vyvolávají mírnou otravu, projevující se zvracením a celkovou slabostí.
NEJZNÁMĚJŠÍ DRUHY ROZCHODNÍKŮ více do detailu
Rozchodník nádherný (Sedum spectabile)
Velmi atraktivní odrůda, která patří mezi nejkrásnější podzimní trvalky (často se používá i pro liniové sázení, třeba podél cestiček jako malý živý plotek). Dorůstá do výšky 40 až 60 cm a tvoří jej husté vzpřímené trsy s bohatým květenstvím. Kvete od dubna do října. Barvu listů má světle zelenou a květ sytě růžový. Jsou ale vypěstované různé kultivary i s odlišnými barvami květů a listů, např. ‚Carmen‘ – růžovočervené květy, ‚Iceberg‘ – bílé květy, ‚Stardust‘ – bílé nebo narůžovělé květy, ‚Brilliant‘ – světle růžové květy,… a spoustu dalších. Rozchodník nádherný není vhodný na zelené střechy.
Rozchodník skalní (Sedum reflexum)
Energicky rostoucí druh rozchodníku dosahující výšky okolo 20 cm. Listy jsou dužnaté a drobné. Vypadají jako jehlice a mají žluto zelený nádech. V průběhu léta se tento nádech mění do červených odstínů. Od července do srpna rostlina rozkvétá zářivě žlutými květy, které nesou silnější stonky. Sedum reflexum skvěle zapadne na vaši skalku, hodí se do zídek, koryt nebo i na extenzivní střechu. Na pěstování je absolutně nenáročnou rostlinou.
Rozchodník ostrý (Sedum acre)
Sedum acre je jedním z nejrozšířenějších druhů rozchodníků po celé Evropě. Dorůstá do výšky pouhých 6 až 10 cm. Vyrůstá v trsech, lodyhy jsou tenké a plazivé a zdobí je dužnaté listy, které mají vejcovitý až kulovitý tvar. Jsou velmi drobné a zbarvené do svěží zelené barvy. Výrazné, jemné a zářící květy nesou žlutý odstín a objevují se od června do července. Rostlina je nejvhodnější do skalky, koryt nebo na extenzivní střechu.
Rozchodník šestiřadý (Sedum sexangulare)
Hustě rostoucí rozchodník, který dorůstá do výšky cca 5 až 15 cm. Většinou vyrůstá v trsech, lodyhy jsou plazivé a hustě olistěné válcovými až okrouhlými, dužnatými a jehlicovitými listy. Ty mají svěží zelenou barvu, která místy může přecházet až do načervenalého zbarvení. Jméno Sedum sexangulare je odvozené podle uspořádání listů, které je v šesti pravidelných řadách. Kvete žlutě, a to od června do srpna. Květy jsou pětičetné, uskupené většinou po 5 až 8. Rozchodník šestiřadý je vhodný k výsadbě na skalky, zídky, do koryt, nádob i na extenzivní střechu.
Rozchodník bílý ´Coral Carpet´ (Sedum album ´Coral Carpet´)
Působivý kultivar rozchodníku bílého, který dorůstá do výšky pouhých 7 až 15 cm. Zaujme ihned svými listy, které jsou dužnaté, masité a barvu mění dle ročního období. Zelenou barvu střídají růžové, červené, hnědé až červeno hnědé odstíny. Listy připomínají korálky. Kvete bílými květy, a to od června do července. Stonky jsou silnější a mají narůžovělou barvu. Skvěle se hodí do skalek, nádob i na extenzivní střechy. Další kultivary rozchodníku bílého jsou např. ´Minimum´ a ´Laconicum Minor´.
Rozchodník kamčatský (Sedum kamtschaticum)
Tento rozchodník dorůstá do výšky okolo 20 cm a vytváří kompaktní polštáře trsů, které mají svěže zelené, jemně zoubkované a dužnaté listy. Sedum kamtschaticum kvete v průběhu celého léta, tzn. od června do září. Okvětní plátky jsou žlutě probarvené a seskupené do hvězdicovitého tvaru. Vytváří hluboké kořeny a přežívá často tam, kde ostatní druhy neuspějí. Zároveň na něm vídáváme nejpestřejší druhy hmyzu. Rozchodník je vhodný do skalek, nádob, na okraje chodníků, extenzivní střechu apod.
Rozchodník pochybný ´Roseum´ (Sedum spurium ´Roseum´)
Rozchodník dorůstající do výšky 10 až 15 cm tvoří nízké kopečky, které jsou plné zaoblených zelených lístů. Na podzim pak získávají nádech růžových odstínů. Rozchodník pochybný kvete v průběhu léta jemně růžovými květy. Na první pohled se vám bude zdát, že vidíte mořské korály. Je ideální do skalky, do nádob nebo na okraje trvalkových záhonů.
A spoustu dalších…
VÝHODY A NEVÝHODY ROZCHODNÍKŮ. Jednoznačně kralují výhody
- rozchodník je trvalkou kvetoucí od jara do podzimu
- je velmi rozmanitý svými listy, květy i barvami
- umí výborně hospodařit s vodou
- je mimořádně odolný = snese vysoké teploty i mráz
- vyhýbají se mu choroby a škůdci (nechutná ani slimákům a hlemýžďům)
- je odolný i vůči průmyslovým exhalacím
- nemusíte mu věnovat téměř žádnou péči = minimální zálivka a hnojení
- na extenzivní zelené střeše mu stačí malá tloušťka substrátu
- poměrně jednoduše se množí
- jediné co, tak nesnese značné vlhko a přemokření
Rozchodníková rohož. Pokládka, dodání a následná péče
Informace neleznete na stránce: Rozchodníková rohož. Pokládka, dodání a následná péče
nebo zde níže v PDF:
Informace ke stažení o rozchodníkových rohožích
Informace neleznete na stránce: Informace ke stažení o rozchodníkových rohožích
nebo zde níže v PDF souborech:
Produktový list rozchodníku Standard:
Produktový list rozchodníku Praktik:
Produktový list rozchodníku Excellent:
Standardy pro navrhování, provádění a údržbu. Vegetační souvrství zelených střech:
ROZCHODNÍKY na rozchodníkových kobercích z Moravy
Jsme rodinnou firmou z Moravy. Pěstujeme 100% české rozchodníkové koberce na zelené střechy bez přihnojování a plošných chemických postřiků, které jsou adaptované na stálé slunce a pouhé 2 cm substrátu.
Ať už jste tedy soukromá osoba, která potřebuje rozchodníkový koberec na vlastní střechu (pro samotnou pokládku rozchodníkových koberců doporučíme kvalitní firmy, se kterými spolupracujeme), nebo jste živnostníkem/firmou realizující zelené střechy, pomůžeme vám vybrat rozchodníkové koberce přesně pro váš projekt.