Zelených střech v posledních letech přibývá jako hub po dešti. A není se čemu divit. Kromě estetické záležitosti je totiž zelená střecha funkční konstrukcí, která má oproti běžné ploché střeše nesporné výhody:
- snižuje výdaje za topení, klimatizaci i stočné (každoroční 40% úspora na stočném u komerčních veřejných budov – čeká se na úpravu vyhlášky)
- snižuje venkovní hlučnost
- zadržuje nečistoty, jako jsou aerosoly nebo prach, a snižuje tvorbu CO2
- zabraňuje přehřívání a chrání obydlí před mrazem
- zabraňuje prudkým výkyvům teplot v průběhu dne (typicky mezi 13 až 15 hod.)
- efektivně zadržuje dešťovou vodu, a to zejména v podobě prudkých přívalových dešťů (typická schopnost u mocnosti substrátu cca 8 cm je až 40 l/m2)
- zamezuje vzniku tepelných ostrovů
- prodlužuje životnost střešního pláště
- chrání střešní krytinu před UV zářením a mechanickým poškozením
- podporuje biodiverzitu
- zvyšuje hodnotu nemovitosti
- rozkvetlé rozchodníky snižují stres a působí uklidňujícím dojmem
Než si ale budete chtít takovou vegetační střechu pořídit, je vhodné vědět, jak má skladba zelené střechy správně vypadá.
Skladba zelené střechy není vždy stejná
Na internetu i v knížkách najdete často rozdílné složení vegetačních střech. Jakto? Záleží totiž, o jaký typ zelené střechy jde:
- Intenzivní zelené střechy s vyšší vrstvou střešního substrátu, ve kterých mohou zakořenit menší keře nebo stromky, se nikdy neobejdou bez instalace protikořenových separačních geotextilií. Ty zamezují prorůstání kořenů do střešního pláště.
- Extenzivní zelené střechy tvoří většinou suchomilné rostliny, které vyžadují malé množství střešního substrátu. V něm se totiž podstatně hůř ujímá náletový plevel, jehož kořínky by mohly narušit strukturu střechy. A hlavně, extenzivní zelené střechy jsou nejméně náročné na stavební konstrukci = jsou to nejlevnější zelené střechy.
Ukázka skladby zelené střechy, která bude dobře fungovat
- Hydroizolační vrstva střechy proti vodě s tzv. FLL atestem, který zaručuje, že fólie nebude degradována ozeleněním a bude sloužit dostatečně dlouho. Pokud není hydroizolace střechy sama o sobě odolná proti prorůstání kořenů, pak se na ni ještě přímo pokládá kořenovzdorná vrstva.
- Separační geotextilie (300 g/m2) je základní ochranou hydroizolace proti fyzickému poškození od kamínků při zátěži a zároveň od sebe izoluje vrstvy s různými fyzikálně-chemickými vlastnostmi tak, aby se neovlivňovaly.
- Nopová fólie (hydroakumulační a drenážní vrstva) je zásobárnou vody pro vysazené rozchodníky – zadržuje srážkovou vodu a přebytečnou dešťovku odvádí perforacemi ke vpusti a pryč ze střechy. Velikostí nopu (kalíšku) pak lze ovlivnit kapacitu jak retence, tak drenáže pro různá stanoviště a sklony střech.
- Filtrační geotextilie (od 200 g/m2 a více) zabraňuje odplavování substrátu ke vpusti a poškození hydroakumulační vrstvy.
- Střešní substrát poskytuje vhodné podmínky pro zakořenění a růst vegetace. Výška substrátu se pohybuje od 5 do 30 cm v závislosti na typu střešní konstrukce a druhu pěstovaných rostlin. U extenzivních zelených střech se podle standardů vypracovaných SZÚZ (Svaz zakládání a údržby zeleně) používá 5 až 10 cm střešního substrátu. Množství je ale nutné přizpůsobit podmínkám střechy – lokalitě, sklonu a orientaci.
- Vegetační vrstva – na pokrytí extenzivní střechy se využívají suchomilné rostliny, jako jsou např. rozchodníky. A to buď v podobě řízků, sadbovačů nebo koberců s rozchodníky.
POZOR! Samotnou pokládku zelené střechy je vždy lepší řešit s odbornou firmou. Rádi vám takové firmy doporučíme.
Řízky, sadbovače a rozchodníkové koberce pro vaši zelenou střechu
Ať už jste soukromá osoba, která potřebuje rozchodníkový koberec na vlastní střechu, nebo jste živnostníkem/firmou realizující zelené střechy, pomůžeme vám vybrat rozchodníkové koberce přesně pro váš projekt.
Pěstujeme 100% české rozchodníkové koberce bez přihnojování a plošných chemických postřiků.
Veškeré informace o všech variantách rozchodníkových koberců se dozvíte na této stránce našeho webu.